Головна
Реєстрація
Вхід
Вторник
19.03.2024
04:36
Вітаю Вас Гість | RSS
Аджамка-Forever

Меню сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 192

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

 Стара Аджамка 

Аджамка - село, центр Аджамського сільської ради, в який, крім того, входять села Григорівка, Павло-Миколаївка та Привілля.

         Розташоване на річці Аджамці, лівій притоці Інгулу, в 21 км від Кіровограда та в 11 км від залізничної станції -а Медерове.
         Населення: 4010 чол. (2001)
         Визначні пам'ятки, пам'ятники
         На території нинішньої Аджамки люди жили з давніх часів - про це свідчать знайдені тут кам'яні знаряддя епохи бронзи (II тисячоліття до н. Е.) І скіфо-сарматського періоду (IV ст. До н. Е.- II ст. Н. Е. ), а також давньоруська зброя1.
         Історія
         На початку XVIII в. тут розташовувалися козацькі зимівники. У першій половині 50-х рр. Засновано одне з Новослобідський поселень. Протягом 1752-1753 рр. Тут селилися українці, росіяни, серби, молдавани. Вони брали участь у спорудженні фортеці св. Єлисавети, а також в охороні південних кордонів від нападів татар і турків. У 60-х рр. XVIII в. це поселення згадується як сотня-слобода Ново слобідського полку, на чолі якої стояв сотник К. Вовк.
         У січні 1769 Аджамка захопила орда татар під проводом хана Керім- Гірея. Багато жителів бігли до фортеці св. Єлисавети та в навколишні ліси. Татари розграбували і спалили село. Після вигнання ханського війська в село повертаються його мешканці. Поступово Аджамка відновлювалася. Тут розташувалася дев'ятнадцятого рота Єлисаветградського пікінерського полку. В1777 році село увійшло до складу Олександрійського повіту.
         Через 10 років Аджамка стала казенним селом. У 1863 році в Аджамці - волосному центрі Олександрійського повіту проживало 4598 чоловік.
         Населення Аджамки майже повністю було позбавлено медичної допомоги. Лише на початку 90-х рр. позаминулого століття повітове земство відкрило тут дільничну лікарню, яка обслуговувала 5 волостей (80 тис. чоловік). Лікарня мала всього 15 ліжок. Її штат складався з одного лікаря і 2 фельдшерів. У волості іноді спалахували епідемії, забирали життя багатьох людей.


Аджамська волость Олександрійський повіт Херсонської губернії
Площа 276,2 квадратних верст. Дворів 2386. Жителів обох статей 16260. Стан 4. Земський ділянка 6 (за винятком станції залізниці Медерове, яка у 8-му ділянці). Адреса волосного правління - в гір. Єлисаветград, звідти по земської поштою в м. Аджамка.

Православні церкви у волості були в с. Аджамка (Б. Аджамка, пікінерного) (Дві), Високі Боеракі с. (Касьянова, Касянівка, Олександрівка, Андросова), с. Червоний Яр. Єврейський молитовний будинок у волості був в с. Аджамці. Розкольницькі молитовного будинку (два) були в с. Червоний Яр.

Волосний центр - м. Аджамка (Б. Аджамка, пікінерного), р. Аджамка, дворів 1405, жителів 10182 (5165 чол., 5017 жін.), Волость, 2 православні церкви, єврейський молитовний будинок, 2 церковно-парафіяльних і земська школа уч. 288 (м. 262, д. 26), земська поштова станція, лікарня, лікар і фельдшер, паровий млин, 5 хлібних комор, лісовий склад, оптовий склад вина і спирту, 19 лавок, 3 питних закладів, 4 ярм., 162 базарних дня, повітове місто в 45 верстах, станція ж.д. Медерове в 10 верстах. Пароплавна пристань Кременчук в 100 верстах.


У 1754-59 й 1761-64 село входило до складу Новослобідського козацького полку.

В 1769 році село було спалене військом Крим-Гірея.[1][2]

Станом на 1886 рік у містечку, центрі Аджамської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії, мешкало 6508 осіб, налічувалось 1142 дворових господарства, існували 2 православні церкви, школа, 16 лавок, відбувався щорічнийярмарки 1-го жовтня та базари щоденно[3]. За 12 верст — залізнична станція.

За даними 1894 року у містечку мешкало 10 182 особи (5165 чоловічої статі та 5017 — жіночої), налічувалось 1405 дворових господарств, існували 2 православні церкви, 2 церковно-парафіяльні й земська школи на 288 учнів (262 хлопчики й 26 дівчаток), земська поштова станція, лікарня, лікар й фельдшер, паровий млин, 5 хлібних комор, лісовий склад, гуртовий склад вина й спирту, 19 лавок, 3 питних заклади, відбувалось 4 ярмарки на рік й базари 162 дні на рік[4].

За переписом 1897 року кількість мешканців зросла до 9745 осіб (4837 чоловічої статі та 4908 — жіночої), з яких 9457 — православної віри[5].

 

                                                     

Ф О Т О              С Т А Р О Ї                А Д Ж А М К И

Вул.  Леніна - 1957 рік. Тротуар - справа  за кадром Райком партії Аджамського району (нині Сільська Рада с.Аджамка). Зліва від тротуару пролягав зелений масив, а за ним сама вул. Леніна...Зліва за деревами проглядується Будинок культури...

 
 
 
 
 

Внизу на фото ви бачите двір Райкому та Райвиконкому партії. ( Нині сільська Рада). Зліва перед ним будинок - його будував для себе міщанин Йосип Кожем'яка. Це було в 1910-11рр. Після 1917 року будинок був конфіскований у власність держави. Там були різні сільські та партійні організації. Після 1945 року  був парткабінет, на столах лежали газети, та  партійна бібліотека. З закриттям Аджамського району в приміщенні райкому навчались учні 5 - 8 класів Аджамської СШ №1, а  в  будинку парткабінету працювала шкільна бібліотека. Бібліотекарем була Ольга Федорівна Годованець. Потім бібліотеку перенесли в центральний корпус школи ( нині музична школа) Там навчались  9 - 11 класи... А в приміщенні парткабінету відкрили клас по вивченню тракторів та землеробства. А в 1966 році відкрили шкільний  нумізматичний музей. На стендах під стіклом  були виставлені сотні цінних монет та паперових грошей. Монети були круглі, квадратні, овальні, шестикутні, маленькі та дуже великі. Була медаль, вагою в пуд(16 кг) яку по наказу Петра 1 вішали на шию алкоголікам, і вони повинні були весь час ходити з нею. Колекцію старанно збирали учні школи, але десь через рік колекція зникла. Учням нічого не пояснили... На передньому плані бачимо сарай  вкритий соломою. Це були стайні райкому та виконкому, там були також клітки з кролями, яких вирощували для працівників партноменклатури. Між цим сараєм та школою був спортивний майданчик... При будівництві двохповерхового будинку для вчителів ці приміщення, та спортплощадка були знесені... Залишилось додати до повноти інформації що дочка міщанина  Кожем'яки - Олександра Йосипівна жила з дочкою в старенькому будиночку по вул Леніна, потім збудувала новий будинок, але зразу виїхала з села..

 

 

                                                                                        
 

 

Пам'ятник Леніну. До 1917 року на цьому постаменті стояв пам'ятник Олександру 3-му. Після революції пам'ятник царю зняли, замінили його  стелою у вигляді піки а в 30-ї роки минулого століття поставили пам'ятник Ленніну - це була центральна алея Аджамського районного парку. В 70-ті роки пам'ятник Леніну перенесли на новий постамент, а під час забудови  двохповерхового універмагу старий постамент було знесено...

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Центральна вулиця. Праворуч будинок старої сільської ради. Зараз двір церкви.  Ліворуч на 2 стовбі  гучномовець "колокол"  транслював радіопередаячі на весь центр села.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Сюда не зарастет народная тропа..." Цей заклад функціонував  до відкриття кафе  "СВІТАНОК"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  НОВИЙ   СІЛЬСЬКИЙ   УНІВЕРМАГ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  З  кінця  20  років  перша середня  школа  в  Аджамці.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Магазин  "Культтовари" в подальшому  "Спорттовари"...

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Вулиці  Аджамки 60-ті  роки...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Аптека, в  якій  ліки  виготовлялися  по  рецепту  на  замовлення  хворих...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Сільське  "фотоательє" - фотограф  Коваленко  Дмитро  Петрович. Тут  фотографувалися  місцеві  красуні, сімейні фото,  компанії  товаришів, а  особливо  весілля. Це  була  церемонія  на годину - півтори.  Всюди  за  молодими ходив, чи їздив  на  автомобілі духовий  оркестр, і  поки молоді та гості фотографувалися, оркестр грав під стінами  фотографії.  Нагадаю, що в ті часи було мало людей, які могли фотографувати. Це заняття на той час було дорогим, достатньо складним і  забарливим... Фотографія  знаходилася  по  вілиці  Радянській  біля  бувшого  кафе  "Світанок"...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   В  середині 60-х років  в Аджамку  прийшла  повноцінна  електрифікація. До цього дизельним генератором  освітлювався тільки центр села, районні  організації з вечора  до  12  годин ночі. На фото електропідстанція ще без забору , посаджених дерев. Тоді це було мабуть самим більшим святом в селі... На задньому плані справа видніється приміщення    БОЙНІ...     Бойня це підприємство по переробці м'яса тварин. Виготовлялась смачна ковбаса для жителів Аджамського району та Кіровограду. Вона  функціонувала до закриття Аджамського району в 1959 році.  Потім деякий час там був  "хімсклад"  -  добрива та ядохімікати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 Перше фото: під'їзд до Загорянки  згори...

 Фото 2: під'їзд до Загорянки по вул. Островського..

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                                                
 
 

 Контора к-пу ім. К. Маркса в 60-ті роки.

 

Сільський пейзаж

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  Вид  на  електропідстанцію, ліворуч вулиця Пархоменко... Вдалині видно дві хатини під соломою. Більше будинків практично не було...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

     Аптека.  Праворуч вулиця до  районної  типографії,  чайної  та  автостанції. Прямо вул.Радянська 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

     Подвір'я  та склади  Сільпо.  Єдине місце в Аджамці, де був комунізм...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  Вид на сільраду, "вчительський" будинок  з  "орлиного  гнізда"... 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                   
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                                                                                                                                                                 
 
 
 
 
 
 

          

       На фото зправа - Сім'я Мільченко. З лівої сторони за солом'яною хатою новозбудоване  кафе  "Світанок". Прямо - Обеліск  Слави та продовольчі магазини...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Болото зліва - вул. Пархоменко...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

В цьому приміщенні  в  кінці  50-х років був дитячий садок, потім Будинок піонерів. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

   "Пуп" старої Аджамки.  Святиня  кінця 40-х та 50-х років. На задньому плані Дошка Пошани Аджамського району. Тут відмічалися кращі організації та люди району. З правої стороні видно трибуну. Раніше тут проходили всі мітинги, сходки, зібрання, демонстрації... Завжди під звуки духового оркестру. Зправа керівник духового Корсуненко В.Т. - ветеран війни. Повернувся з фронту без правої руки, але переробив трубу і вправно грав на ній. Злівої сторони високий чоловік з тенором - Андріяшевський Микола Володимирович. Пізніше змінив на посту Корсуненка Василя Тимофійовича і довго керував духовими оркестрами в селі. З правої сторони на фото проглядується приміщення райкому партії - нині сільрада, а напроти Будинку культури і зараз можна побачити залишки фундаменту Дошки Пошани...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Вид на вул. Пархоменко. На передньому плані  нова  контора  Хімзагону...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

   Аджамський Центральний Будинок культури. Це були ті добрі часи, коли кожного дня на дошці об'яв рекламувалися кінофільми. Важко повірити, але на двох денних дитячих сеансах та двох вечірних  сеансах для дорослих за один день було біля тисячі кіноглядачів... Особливо на вечірніх індійських фільмах. Як видно на фото асфальту на центральній вілиці ще не було. З правої сторони БК була каса для продажу квитків і там збиралися черги до 50 метрів. Глядачі боялися, що не вистачить квитків на кіносеанс...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Дуже цікаве фото...Це авто побудував в домашніх умова житель села інвалід війни Козленко Павло Григорович.  Позаду було одне колесо, яке відповідало за повороти вправо та вліво від руля. А передні колеса були ведучими. Спочатку у конструктора не було потрібного редуктора для рульового управління і автомобіль при повороті руля вліво - повертав вправо, але потім конструктор дістав потрібного редуктора     і авто повертало як потрібно.  Це фото зроблено перед мостом через річку Аджамку. Міст тоді був дерев'яний, а глибина річки дозволяла пірнати в воду з мосту головою вниз. Дорога була "кам'янка",  а по бокам, як видно з фото стояли тесані кам'яні стовби...На задньому плані 8 сотня - вул.Боженка. Фото  середини 50-х років...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

    Вид на 8 сотню через річку весною...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Старе приміщення почти, телеграфу,телефонної станціі та радіорубки с. Аджамка на розі вул. Центральної  та  Покровської... Зараз територія Свято-Покровської церкви села...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Такий вигляд мала Аджамська Сільська Рада в 1955 р.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Март 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Друзі сайту
  • Офіційьний блог
  • uCoz Спільнота
  • FAQ по системі
  • База знань uCoz

  • Copyright MyCorp © 2024
    Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz